Články - Mood Board neboli vystřihovánka pro dospělé


Mood Board neboli vystřihovánka pro dospělé

16.10.2009

Jistě jste při prohlížení časopisů o interiérech a designu narazili na takzvanou Mood Board. Co to je? Tento anglický výraz můžeme volně přeložit jako "Nálada na desce". V časopisech a katalozích mají podobu koláží, na první pohled nesouvisejících předmětů z různých materiálů, textur a barev. Nejprve se vám koncept Mood Board může zdát zvláštní, avšak volba správné "nálady" interiérů je základním nástrojem designérů při jejich práci. Sestavení vaší vlastní koláže vám pomůže získat představu, jak bude místnost po dokončení vypadat a jestli jsou barvy a celková nálada místnosti v harmonii nebo naopak.


Vystřihovánka pro dospělé

    Pokud plánujete redesign nebo změnu dekorace vašeho domova, věnujte nějaký čas sbíráním vzorků vašich oblíbených textílií, barevných palet, fotografií místností a nábytku, které vás inspirují. V médiích vidíme den co den krásné a zajímavé věci. Tak proč je nepoužít pro naši inspiraci? Pokud se však zamilujete například do modré zdi na fotografii v časopise, podívejte se i na ostatní elementy, které pomáhají dotvořit celkový dojem. Možná to je pěkná dřevěná podlaha nebo moderní kus nábytku. Tím, že si sestavíte vlastní koláž předem, ušetříte si čas později, a snad se  vyhnete i pozdějším chybám při samotné dekoraci. Vypůjčte si tedy nůžky od vašich dětí a vraťte se na chvíli do školních let!

 


 

 


Volba správného odstínu

    Volba odstínu je celkem důležitá věc. Zamyslete se nad tím, jestli barva, která se vám líbí na obrázku, bude vypadat stejně dobře u vás doma. Mood Board je malý experiment nanečisto. Proto si nasbírejte co nejvíce barevných palet a barevných vzorků. V obchodních domech jako Obi, Baumax nebo Bauhaus máte na výběr nespočetné množství barevných palet, které si můžete zdarma vzít domů. Jestli zvažujete zahrnout ve vašem designu tapety, vypůjčte si vzorkovníky ze stovkami různých tapet. Získáte tak dostatek času na plánování bez stresu a v pohodlí vašeho domova. Větší obchody také nabízí maličké vzorky barev, které skvěle poslouží na sestavování vaší koláže. Zamyslete se také nad účelem konkrétního interiéru. Nálada místnosti by měla pracovat pro vás a ne proti vám. Proto, pokud navrhujete místo pro odpočinek, zářivá tapeta plná divokých detailů asi není to pravé.

 


 

 


Aranžování Mood Board

    Hlavní součástí je deska. Dobře poslouží jakýkoliv karton nebo větší papír, na který budete aranžovat vaše vzorky. Je však dobré si zvolit světlý nebo nejlépe bílý podklad tak, aby zvolené barvy a materiály vystupovali do popředí.
   

   Pokuste se aranžovat vaše vzorky dle normálního uspořádání interiéru - umístěte koberec vespod, nábytek a větší věci doprostřed a doplňky jako závěsy a osvětlení navrch. Tento postup vám dá lepší představu než náhodné rozložení vzorků na desce. 


   Další důležitá věc, na kterou je potřeba při sestavování vaší desky myslet, je velikost vzorků. Velikost každého vzorku by měla představovat relativní velikost daného předmětu. Pokud tedy na desku přidáváte polštáře, zmenšete je tak, aby byly v proporci s velikostí desky a tedy i místnosti. Naopak, pokud bude jedna ze zdí například fialová, zabarvěte minimálně 1/4 vaší desky. Díky tomuto postupu budete mít lepší představu o konečném vzhledu interiéru.  


 

 


Zahoďte nůžky a zapněte počítač

    Pro všechny ty, kteří patří do počítačové generace, je možná snadnější sednout si k počítači a zkusit si navrhnout Mood Board online. Tato verze je pravděpodobně flexibilnější a pokud chcete rychle vytvořit více desek, tak i vhodnější. Na internetu naleznete miliony obrázků interiérů a designů, které vás mohou inspirovat. Pak už stačí jen vaše "virtuální vzorky" smíchat dohromady a můžete se kochat vaší vlastní Mood Board. Pro ty línější však stačí zadat do oblíbeného vyhledávače slovo "Mood Board". Mezi výsledky si pak zcela jistě každý najde to svoje.

 


 

pošli na vybrali.sme.sk
TOPlist