Články - Pro a proti: typy nemovitostí a lokalita


Pro a proti: typy nemovitostí a lokalita

16.09.2007

Jaká rozhodnutí je nutné udělat před koupou nemovitosti? A která jsou ty nejdůležitější? Ne pokaždé jsou omezené finanční prostředky důvodem k tomu aby jste se cítili omezený při výběru typu nemovitosti a její lokality. Toto zejména platí pro lidi kupující nemovitost poprvé. Nenechte si od nikoho namluvit, že při kupování nemovitosti si nemůžete dovolit být vybíravý. Každý jsme jedinečným. Každý máme své tužby, přání a potřeby, své naděje a sny. Možná, že právě chcete něco jiného než je dům Vašich rodičů, přátel a kolegů. Jestli to cítíte zrovna tak, tak se rovnou můžeme pustit do charakterizace těch či oněch typů nemovitostí a prostředí ve, kterých se nacházejí. Náš článek Vám vyloží všechna PRO a PROTI takže se s klidným svědomím můžete rozhodnout pro nemovitost Vašich snů.


Poloha a územně-správní rozdělení


Předměstské čtvrtě a vesnice


PRO: zpravidla levnější. Poměrně často s větší rozlohou. Více čtverečních metrů za Vaše peníze.
PROTI: více času stráveného dojížděním do práce. Větší vzdálenost při dojíždění za kulturou či zábavou, které města nabízí.

Města

PRO: blíže do zaměstnání. Krátká vzdálenost do divadel, kin, škol a nákupních center. Mnoho rozdílných typů architektury a stylů nemovitostí.
PROTI: často hlučnější. Vyšší procento zločinů. Finančně náročnější.

Rušné ulice

PRO: nemovitosti ležící na rušných silnicích jsou mnohem často levnější i o několik sto tisíc korun. Pokud Vám hluk moc nevadí tak tyto nemovitosti hned nezavrhněte. Zajděte se tam podívat v různých částech dne a rozhodněte se na základě Vašich dojmů.
PROTI:tyto nemovitosti se vždy prodají za nižší cenu než podobné nemovitosti v okolí. Jestli že jsou ložnice situovány do ulice, může to vadit při spánku.

Slepé ulice

PRO: volba číslo jedna pro lidi s malými dětmi.
PROTI: míň soukromí, sousedé se o Vás doví více.

Typy nemovitostí

Samostatný rodinný dům

PRO: dobře považován u okolí. Možnost zahrady. Více soukromí. Nižší hladina hluku. Velice výhodné zhodnocování do budoucna.
PROTI: Více finančně náročné než následující typy nemovitostí. Více údržby.

Bytové domy, družstva a řadové domy

PRO:levnější než podobné samostatně stojící nemovitosti. Vesměs novější anebo zrekonstruované co vyžaduje méně údržby. Žádná údržba zahrady anebo dvorku.
PROTI: méně soukromí. Hlučnější. U družstev nutnost platit poplatky. Často standardní architektura a vybavení. Někdy i bez vlastního balkonu anebo terasy.

Počet podlaží

Jedno podlažní nemovitost

PRO: snadný přístup pro vozíčkáře anebo lidi se sníženou pohybovou schopností. Snadnější údržba.
PROTI: hlučnější pokud jsou ložnice přímo spojené s obývacími místnostmi. Někteří se necítí být v bezpečí pokud jsou ložnice situovány v přízemí.

Více podlažní nemovitosti

PRO: větší obytná plocha na stejných základech. Nižší hlučnost pokud jsou obývací místnosti situované v přízemí.
PROTI: Více chození do schodů a nošení věcí do ložnic. Vetší škody, pokud jsou pračky v prvním patře a dojde k úniku vody. Je složitější na vytápění. Často je potřeba dvou samostatných topných anebo chladících okruhů.

Specifikace interiéru

Počet místností

PRO: standardní rodinný požadavek jsou 3 pokoje +K (kuchyň) K (koupelna) Nezavrhujte ale pokud se Vám namísto ložnice nabízí třeba extra pracovna, terasa anebo velký samostatný šatník.
PROTI: dvoupokojové nemovitosti se většinou zamlouvají lidem kupující nemovitost poprvé anebo bezdětným párům.

Počet koupelen

PRO: více lidem se zamlouvají dvě koupelny ale nemovitosti s jednou koupelnou jsou levnější.
PROTI: Nezavrhujte nemovitost s jednou koupelnou. V některých je dost místa na vybudování druhé a náklady jsou nižší než koupě nemovitosti se dvěma koupelnami.

Rozloha nemovitosti

PRO: s větší plochou se dá dělat více. Zhodnocování nemovitosti do budoucna je lepší. Důležitější je ale také vnitřní uspořádaní. Někdy má nemovitost míň metrů, ale nabízí kvalitnější prostor na žití.
PROTI: náročnější na ůdržbu a energie.

Extra místnosti

PRO: extra pracovny, tělocvičny a studia jsou lepší pro zhodnocování nemovitosti do budoucna.
PROTI: více finančně náročné.

Garáže

Připojené k nemovitosti

PRO: levnější výstavba. Pohodlné ve zlém počasí a v zimě. Extra úložní prostor.
PROTI: vyšší hlučnost spojená z provozem automobilu. Pokud nevhodně umístěna tak kazí celkový dojem z nemovitosti.

Samostatně stojící garáže

PRO: mohou být vybudovány blíže k cestě takže nekazí dojem z nemovitosti. Nevyžadují příjezdovou cestu k domu, která kazí dojem z okolí nemovitosti. Nižší hlučnost.
PROTI: : více finančně náročnější. Nevýhoda ve zlém počasí.

Co je dále potřeba zvážit?
  • prostor pro zvyšování hodnoty nemovitosti
  • dostupnost škol a vzdělávacích zařízení
  • dostupnost MHD
  • dostupnost internetových televizních a telefonních sítí
pošli na vybrali.sme.sk
TOPlist