Články - Už víte, jak chcete bydlet?


Už víte, jak chcete bydlet?

26.10.2011

Ekonomická situace posledních několika let není nejrůžovější a možná nejeden z vás přemýšlí nad tím, jestli svou bytovou situaci řešit pronájmem nebo pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku. Ani odborníci nejsou v radách jednotní. Na jednu stranu říkají, že pokud bydlíte v nájemním bytě, v němž platíte menší nájem, než byste platili kdekoliv hypotéku, zůstaňte v něm. Na druhou stranu, pokud si pořídíte vlastní byt nebo dům, bude navždy váš...

O nájemním bydlení se v poslední době hodně mluví, pojďme se tedy podrobněji podívat na možnosti, jakými si pořídit vlastní nemovitost.

V ideálním případě si na ni ušetříte. Pokud však vezmeme v úvahu, že průměrný plat českého zaměstnance se pohybuje kolem 23 000 Kč měsíčně, doberete se vlastního bytu za pár desítek let. A co do té doby? Cestu za vlastním domem nebo bytem usnadní celá řada finančních produktů, které nabízí většina tuzemských institucí, mezi nimi i Liška.

Jediným produktem, který byste od stavební spořitelny asi čekali, je stavební spoření. Jednoduše několik let spoříte buď, měsíčně nebo ročně, spořitelna vám připisuje státní podporu, takže peníze příjemně zhodnotíte a ve chvíli, kdy si vyberete vysněnou nemovitost, peníze použijete na její koupi nebo rekonstrukci. A to buď v naspořené výši, nebo si vezmete úvěr ze stavebního spoření. Roční zhodnocení vašich peněz tak může být až 5,04 % v případě čtyřčlenné rodiny a získání výhodného úvěru s úrokovou sazbou už od 3,7 % ročně.

Jenže stavební spořitelna nabízí i řadu jiných produktů. Třeba Hypotéka od Lišky určitě není produktem, který byste hledali pod střechou známé stavební spořitelny. Určen je pro všechny ty, kdo nechtějí několik let spořit a své vlastní bydlení by měli rádi mnohem dříve. Pokud budete chtít půjčit méně než 50 % hodnoty nemovitosti, nebude po vás banka chtít dokládat příjmy, což může být výhodné zejména u živnostníků. Zároveň Liška nabízí také hypotéky na vyšší sumu, než je 80 % hodnoty nemovitosti. Finanční prostředky nemusíte čerpat jen na koupi nemovitosti, hypotéka je vhodná i ve chvíli, kdy chcete rekonstruovat, modernizovat nebo udržovat. Bude se vám hodit i v nemilých životních chvílích, jako jsou majetková vyrovnání po rozvodu nebo dědická řízení.

Možná jste se dostali do téměř ideální situace. Na pořízení bytu se vám podařilo našetřit skoro všechny peníze a chybí „jen“ pár set tisíc. Brát si kvůli takovéto sumě hypotéku je asi nesmysl. Výhodnější by byl nějaký produkt, který je možné splatit během krátké doby a jehož získání je mnohem rychlejší. Co takhle spotřebitelský úvěr? I takový produkt nabízí ČMSS. Získat ho můžete velmi rychle, jeho výše se může pohybovat od 70 000 do 600 000 Kč a splatit ho můžete v době od 13 měsíců do 10 let.

Jak je vidět, současný trh produktů zaměřených na financování bydlení je hodně pestrý, stačí si jen vybrat ten, který se nejlépe hodí pro vaši situaci. S tím vám ale poradí odborný finanční poradce dané stavební spořitelny. Ať se chystáte zvolit kteroukoliv cestu financování bydlení, začít byste měli v každém případě u výběru nemovitosti. Nepodřizujte její umístění vzdálenosti od zaměstnání nebo přáním rodičů. Uvědomte si, že bydlení pořizujete sami sobě a strávíte v něm téměř určitě několik desítek let. Proto by vám mělo vyhovovat po všech stránkách.

Českomoravská stavební spořitelna, a.s. Vinohradská 3218/169 P.O.Box 117 100 17 Praha 10 info@cmss.cz www.cmsss.cz Spojovatelka: 225 221 111 Zákaznická linka: 225 225 225

TOPlist